BİR MEZOPOTAMYA MASALI

MARDİN ŞENLİK

Her şehrin anlamı , insanlara hissettirdiği duygular hiçbir zaman aynı değildir.Mardin de benim için vazgeçilmez bir şey olduğu için , hayatımın en güzel yerinde tuttuğum kıymetli bir şehirdir.

Mardin’e gitme amacınız sadece bir gezi yapmak değil  o coğrafyanın ruhuna da dokunabilmek olsun her zaman. Merakınız yüzyıllardır birçok medeniyetin, kültürün, insan topluluğunun her zaman dostça, kardeşçe ve nasıl sevgiyle yaşadığı üzerine olsun.  Bu topraklarda göreceğiniz en belirgin durum; beklentisiz kardeşlik, sevgi ve birbirine duyulan hoşgörüdür.

Mezopotamya’nın  masal şehri Mardin’de  insanların sizi tanıyıp tanımaması hiç bir zaman çok da  önemli değildir. Her gittiğiniz mekan ve her yerde mutlaka kaçak çay ikramıyla karşılanırsınız, size mırra tattırılır ve yolcu ederken de cebinize ya da elinize atıştırmalık bir şeyler sıkıştırılır. Terk edilmiş veya terk edilmek  zorunda bırakılmış hatıra kokan köyler, dağ eteklerinde size göz kırpan evler, pırıl pırıl sevgi dolu ve aşkla  bakan çocuklar,yaşlılar,nineler  ve birbirine hoşgörüyle yaklaşan bireyleri; sanat, sinema, fotoğraf ve  edebiyattın dillerinden düşmediği, kültürlü olmak için aşkla çabalayan ve  kendini geliştirmek için her türlü yola baş koymuş  gençleriyle Mardin, birçok şehre örnek olacak boyuttadır.

Mezopotamya şehri Mardin size  nasıl bir insan olunacağını öğretir. Var olan  tüm kimliklerinizden arındırarak size insanı insan olarak sevmeyi  ve her şeye değer vermek gerektiğini öğretir. Büyük şehirlerin içinizde  bıraktığı o kiri, yorgunluğu Mardin’in huzur veren  koylarında yıkarsınız. Mezopotamya ovalarının uçsuz bucaksızlığına tüm  hayallerinizi bir güvercin edasıyla uçurursunuz. Mor Evgin kilisesinde tüm dileklerinizi diler, ellerinizi açar dua eder,  Kasimiye Medresesinde yaratıcıya şükranlarınızı iletirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s