Mardinin meşhur baharatları

mardin baharat

Baharat denince şüphesiz akla Mezopotamya’nın beşiği Mardin gelir. Hiç bilmeyenler için ilk defa tanışacağınız yeni ve birbirinden ilginç baharatların farklı dillerde isimlerini öğrenmekte farklı bir deneyim ve heyecan yaşayacaksınız.

Tarihi, mimarisi ve yer şekilleri bakımından değişik özellikler gösteren Mardin’in doğal yapısı da önemlidir. Mardin ili otsu bitkiler, meyve ağaçları ve orman ağaçları bakımından değişik türlerin varlığı itibariyle zengindir. Bunun temel nedeni: Ova kesimi ile dağ kesimi arasında yükselti farkının 600 metre civarında olması ve iklim özelliklerinin yer yer değişiklik göstermesidir.

Toprağın insanlara sunmuş olduğu tüm bitkileri zamana göre çeşitli açılardan kullanmasını bilen olan insanoğlu, hastalıklarının çaresini de, şifa beklentilerini de yine aynı kaynaklarda  aramışlardır. Mardin, dağ ve ova kültürünü beraber yaşayabildiği için tür zenginliği içinde bitkilerden çokça faydalanmıştır. Geçmişten günümüze kullanılan şifalı bitkiler: Mahlep, Şehfit’il acuze, Şaırı’c cıbbar, Hıyar’ıl ıhmar,(yaban salatalık), Afs(Mazı), Irkı’s sus(meyan kökü), Sığd, Irk ıl Li’be, Gözdaşı, Ibzor(rezene), Keten tohumu, Ter’uziye (Mardin Sakızı), Ciğde, Ayva Yaprağı, Hılbe(Çemen), Oğulotu(Nınhe), Papatya, Ğıbbeze, (Ebe gümeci), Gızbara(kişniş) vb.

MARDİN’İN BAHARAT KOKAN TARİHİ ÇARŞISI: Arasa Hanı

mardin baharat

Mardin Artuklu’nun simgelerinden biri olan Arasa Han’ında günümüzde hala baharat ve nostaljik eşyalar satılıyor. Mardin Artuklu’da yaklaşık 600 yıl önce yapılan ve hala ayakta duran Arasa Hanı, çeşitli dönemlerde sebze ve meyve hali olarak kullanıldı. Şimdilerde ise handa baharat ve antika ürünlerin satışı yapılıyor.

Birçok uygarlığın izlerini bünyesinde barındıran şehirde baharat kokularıyla misafirlerini kendisine çeken han, yabancı turistlerin de uğrak yeri oluyor.

Tarihi Arasa İş Hanı’na girip baharat kokularının içerisine dalabilirsiniz her zaman. Mardin’de baharatın her çeşidini bulmak mümkün. Çeşit yeterince  bol, fiyatlar ise gerçekten olabileceği kadar uygundur..  Tarihi Kayseri’ye Pasajı da Mardin’in en eski çarşılarından birisidir. Bu çarşıda Mardin’e ait aradığınız her şeyi bulmak her zaman mümkün. Şallardan, sabunlara, kıyafetlerden, otantik kahve fincanlarına ve bakır süs eşyalarına kadar alışveriş için sizi bekleyen ve ucu bucağı belli olmayan iş hanında sıra sıra dizilmiş dükkanlarda oldukça güzel vakitler harcayacaksınız.

Kaynak: Zenginliklerin şehri: MARDİN

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s