Şiir dolu masal dünyası

mardin

Hayranlık duyulacak kentlerden birisidir Mardin. Çeşitli vesilelerle gitmeye, gezmeye, kalmaya, doğasını hissetmeye, onu yüreğinizde hissetmeye başlarsınız. Mardin’in dünyaca ünlü ev ve mekanları birbirinden güzel taş yapılardan oluşur. Bu ev ve mekanların yapımında sarı kalker taşı kullanılır. Bu taş yapıların kullanılmasının sırrı ise yazın evlerin soğuk, kışın ise sıcak olmalarını sağlamaktan geçer.

bir dağın tepesinde kurulmuş olan Mardin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biridir. M.Ö. 4500’den başlayarak birçok farklı devlet ve osmanlı dönemine ilişkin birçok yapı bünyesinde gelişmiş bir açık hava müzesi görüntüsü sağlar.

 

Ağız sulandıran yemekleri

mardin eat

 Sadece yemekleri bile aslında Mardin’e gelmek için yeterlidir.  Etli dolmaları, Kaburga dolmaları, kızartılmış-haşlanmış içli köfteleri, kebapları , pideleri vb… binlerce harikulade yemek ve damak tadları… müthiş mutfağıyla sizi bekliyor. Mardin bulunduğu konum ve coğrafya nedeniyle birçok ırk ve medeniyetin çeşnisi olmuş durumda.

Mardin’in kendine has yemekleri muhtelif gıda maddelerinin severek oluşturduğu bir lezzet yumağıdır.Sanki bu yemekler, ağza layık harikalar oluşum sürecindeyken, gizli bir el tarafından işlenmiş,dünyanın en güzel tatlarına bezenmiş hissini verir meraklılarına.. Yemek bir kültür olayıdır. Kültür,bir yöre halkının,belirli bir toplumun yarattığı maddi ve manevi değerlerin toplamıdır. Bu değerler tarihi kalıntılarda olabileceği gibi,yasamın en önemli halkalarından biri olan yemeklerde de yer bulabilir.Yöremizde yetişen bitkilerin yardımıyla, hava şartlarının ve yaşam tarzının belirleyiciliğiyle,yemekler geleneksel bir boyut kazanır. Mardin mutfağının zenginliği, gelmiş geçmiş milletlerin kültür birikimlerinden Mardinlilerin medeniyetteki tekamül sürecinde kendilerini yenilemedeki yetenekleri ve sosyal açıdan sahip oldukları açılımla ilgilidir. Çeşitli dinlerin dinsel törenleri için hazırlanan yemekler, doğum ve ölüm sonrası geleneksel günler ve ayinler için özel olarak oluşturulan hayratlar…

MARDİN’İN YEMEKLERİNİ ŞU ŞEKİLDE BÖLÜMLEMEK MÜMKÜNDÜR

yemek1yemek2

1.Çorbalar: Lebeniye, Un çorbası, mercimek çorbası, kelle paça, nohut çorbası, corten, ginedir çorbası…

2. Kebaplar: Soğan kebabı, patates kebabı…

3. Et Yemekleri: Malzum, kibbe, Mardin çiğ köftesi, kelle paça, dobo, firkiye….

4. Köfteler: içli köfte, Aya köfte, mercimekli köfte, cevizli içli köfte….

5. Dolmalar-Sarmalar: Patlıcan dolması, biber dolması, işkembe dolması, kaburga dolması, kabak dolması, hindi dolması, kuzu dolması, güvercin dolması…

6. Hamur İşler: Sembusek, cevizli börek, susamlı patates böreği…

7. Tatlılar-Pastalar: Davk bi dips, sütlaç, peynir helvası, harire, zerde, zingil, kahıyye, davk il may….

8. Çerezler: Leblebi, şekerli leblebi, badem şekeri, Ibzor, kavun çekirdeği, kabak çekirdeği, Bıtım, mahlep, pestil, cevizli ve bademli sucuk…

9. İçecekler: Mırra, Likör, Üzüm Suyu, Nar Suyu, sumak….

10. Bazı Özel Kahvaltılıklar: Kaymak, Bal, Yeşil Zeytin, Otlu Peynir…

Fotoğraflar: ADNAN AVUKA

 

İnançları

Ä°lgili resim

Mardin’de birbirinden farklı kültür ve inançlar asırlardır iç içe yaşamaktadır. Şehrin birbirinden farklı yerlerinde önemli cami ve medreseler ile birlikte çeşitli manastır ve kiliseler de görebilirsiniz. Şehirde gezmeye çıktığınız zaman bir yanınızda çan sesleri, bir yanınızda da ezan sesleri duyabilirsiniz. duyduğunuz bu sesler aslında toplumsal barışın ta kendisidir.  Ulu Cami, Hatuniye Medresesi, Deyrüzzafaran Manastırı, Kırklar Kilisesi, Mor Gabriel Manastırı, Zinciriye Medresesi, Kasimiye Medresesi, Şehidiye Camisi vb… birbirinden farklı inanç ve medeniyetlerden izler barındıran bu kutsal mekanları da ziyaret edebilirsiniz.

Mardin’i ve buradaki müzeleri gezerken, yörenin tarihi ve dini bakımdan çok zengin olduğu hemen dikkatinizi çeker.. Birbirinden farklı dönemlere tanıklık eden Mardin’de çok farklı dinlerin izlerine ve eserlerine rastlanıyor. Dini yönden olduğu kadar sanatsal yönden de değer taşıyan cami, kilise ve manastır vb. birçok eser yörenin kültürel zenginliğini artırmaya devam etmektedir.

Uçsuz bucaksız Mezopotamya Ovasına tepeden bakan Mardin, onlarca din ve kültüre tanıklık etmiş olup pek çok inancın kesişim noktasıdır. bu yönü ile aslında bir nevi Kudüs’e benzetilebilir. Yaklaşık olarak 7 bin yıllık bir tarih ve kültür saklıdır bu kutsal topraklarda….

Mardin demişken Süryanilerden bahsetmemek olmaz tabi ki… Süryaniler soylarını Nuh Peygamberin çocuklarına dayandırır. İbadet olarak dilleri ise Semitik dil grubuna giren Arabice dilidir. Aramice Arapça -İbranice karışımı bir Lisanstan oluşur. Bölgenin kültüründe önemli bir yeri olan Süryani topluluğunun nüfusu ise günümüzde giderek azalmaktadır. Süryanilerden günümüze kalan aile sayısı 30-40 arasında değişir.

 

 

 

 

 

Reklamlar

Şiir dolu masal dünyası” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s